katowice co warto zwiedzić
News

3 rzeczy, których nie wiedziałeś o Katowicach

Katowice to wyjątkowe miasto. Przez wielu kojarzone wyłącznie z górnictwem i kopalniami, tak naprawdę kryje w sobie wiele atrakcji oraz, co może dla większości osób być sporym zaskoczeniem, dużo terenów zielonych. Przekonaj się, jak wiele nieodkrytych kart ma to niezwykłe miejsce na mapie Polski!

Dobra komunikacja

Katowice wbrew pozorom są bardzo dobrze skomunikowane. Miasto położone jest na skrzyżowaniu wielu drogowych szlaków komunikacyjnych. Bez problemu dostaniemy się tu własnym samochodem, pociągiem, a nawet samolotem, bowiem ok. 30 km od centrum miasta znajduje się lotnisko. System komunikacji miejskiej opiera się głównie na liniach tramwajowych oraz autobusowych. Miasto jest naprawdę dobrze skomunikowane!

Unikalna zabudowa w Katowicach

Zabudowa Katowic to jedna z jego najważniejszych atrakcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się słynne osiedle górnicze Nikiszowiec. Domy są tu łączone w zamknięte pierścieniowo bloki, a te z kolei są połączone nadwieszką nad ulicą. Tworzą spójną, oryginalną całość, która z lotu ptaka przypomina widownię amfiteatralną ze sceną po środku. Ale to nie jedyny typ zabudowy, który zachwyca. Dech w piersiach zapierają również urocze i malownicze kamieniczki. Szczególnie reprezentatywna jest ulica Stawowa, którą wiele osób nazywa potocznie tutejszym deptakiem. Nie dziwi fakt, że to w tym miejscu znajdują się najważniejsze kancelarie notarialne, lokale usługowe i klimatyczne kawiarnie.

Duża ilość terenów zielonych

Ten fakt zaskakuje najbardziej. Wiele osób kojarzy Katowice z betonem, szarością, a prawda jest taka, że to miasto jest najbardziej zalesione w całym województwie śląskim. To właśnie na terenie Katowic znajdują się:

  • Katowicki Park Leśny;
  • Park imienia Tadeusza Kościuszki;
  • Rezerwat Przyrody Las Murckowski;
  • Rezerwat Przyrody Ochojec;
  • Dolina Trzech Stawów z przepiękną trasą rowerową, biegową i dla wielbicieli jazdy na rolkach.

Wbrew wielu stereotypom, Katowice to urocze miejsce na mapie Polski, które kryje w sobie wiele uroczych zakamarków i tajemnic, które warto krok po kroku odkrywać!