dzielnica Żoliborz
News

Dzielnica Żoliborz wczoraj i dziś

Żoliborz to jedna z najpiękniejszych dzielnic Warszawy. Położona jest w lewobrzeżnej części stolicy. Pod względem powierzchni to najmniejsza dzielnica tego miasta. Mimo niewielkich rozmiarów kryje jednak w sobie wiele pięknych zakamarków i ma bogatą historię.

Dzielnica Żoliborz kiedyś

Obszar, na którym obecnie znajduje się dzielnica Żoliborz obejmował tereny, na których kiedyś rozpościerała się wieś zwana Polikowo, Polików, Polków, stanowiąca własność książąt mazowieckich. W 1831 roku teren dzielnicy Żoliborz został zajęty pod wyjątkowo kosztowną budowę cytadeli. Koszty w połączeniu z restrykcjami militarnymi spowodowały wieloletnie zatrzymanie rozwoju dzielnicy. Dynamiczna rozbudowa nastąpiła w okresie międzywojennym. To właśnie wtedy powstała tutaj klimatyczna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z zielonymi skwerami i funkcjonalnymi placami zabaw. W okolicach ulicy Suzina miały miejsce pierwsze walki powstańcze, zatem dzielnica Żoliborz stanowi istotny punkt na mapie historii Warszawy. Po II wojnie światowej pozostała praktycznie w pełni zachowana sieć ulic, parki i przede wszystkim niesamowity klimat tej dzielnicy.

Dzielnica Żoliborz dziś

Żoliborz dziś to przepiękna, zadbana, zielona przestrzeń, pełna magicznych miejsc. W rankingu dzielnic, wymarzonych pod względem zamieszkania, Żoliborz jest zawsze w czołówce. Nie dziwi zatem fakt, że powstają tu wyjątkowe inwestycje mieszkaniowe, takie jak Dom Pod Szóstką, która idealnie wpasowuje się w klimat dzielnicy. Żoliborz zachwyca swym urokiem i zachęca do spacerowania, poznawania zakątków. Uwodzi ciszą i malowniczymi widokami. Przyciąga także miłośników klimatycznych knajpek, lokali z muzyką czy wielbicieli sztuki. To właśnie tutaj znajduje się bowiem znany Teatr Komedia czy Kino Wisła. Nie brakuje tu także zabytków, a przede wszystkim pomników, w tym Pomnik 1 Dywizji Pancernej, Pomnik księdza Jerzego Popiełuszki przy ul. Krasińskiego czy Pomnik Witolda Pileckiego przy al. Wojska Polskiego.

Czy warto odwiedzić Żoliborz? Zdecydowanie tak! Czy warto tu zamieszkać? Nie ma co do tego żadnych wątpliwości!