co warto zobaczyć na mazurach
News

Co warto zobaczyć na Mazurach?

Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior, to doskonałe miejsce zarówno na jednodniowy wyjazd, jak i dłuższy urlop. Pozwalają one na solidny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, a zarazem zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć na Mazurach?

Co warto zobaczyć na Mazurach? Mazurskie jeziora


Mazurskie jeziora to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdej osoby, wybierającej się do tej malowniczej krainy. Połączone siecią wodnych kanałów, są doskonałą atrakcją dla amatorów sportów wodnych, a zarazem miłośników obserwowania dzikiej przyrody i obcowania z naturą. Do najpopularniejszych, godnych odwiedzenia jezior należą:

  • Kisajno – bogate w malownicze zatoczki i wyspy będące rezerwatami przyrody;
  • Jeziorak – najdłuższe jezioro na tym obszarze, obfitujące w liczne gatunki ryb;
  • Piłakno – przejrzysty i głęboki akwen o gęsto zalesionych brzegach;
  • Śniardwy – największe jezioro w Polsce o przepięknych nadbrzeżnych krajobrazach.

Co warto zobaczyć na Mazurach? Piramida w Rapie


Co warto zobaczyć na Mazurach? Na pewno jedną z najbardziej zagadkowych budowli, która wywołuje zakłócenia pola elektromagnetycznego – Piramidę w Rapie. Zbudowana na polecenie pruskiego barona i wzorowana na prawdziwych egipskich obiektach, stała się miejscem pochówku zarówno jego samego, jak i wielu członków rodziny. Jest otoczona gęstym, podmokłym lasem, a prowadzi do niej malownicza ścieżka w spokojnej okolicy.

Co warto zobaczyć na Mazurach? Kanał Elbląski


Stanowi on najdłuższą sztuczną drogę wodną w Polsce, a różnica poziomów na jego 84-kilometrowej trasie wynosi 103 metry. Obfituje w liczne, skomplikowane śluzy i pochylnie, będąc prawdziwym majstersztykiem XIX-wiecznych technologii. Ciekawostką jest tutaj fakt, iż statki przemieszczają się zarówno po wodzie, jak i po trawie – po specjalnych torowiskach. W 2015 roku został on kompleksowo zrewitalizowany, a pobliska izba historyczna przybliży nam jego dawne dzieje.

Co warto zobaczyć na Mazurach? Puszcza Borecka

Miłośnicy przyrody powinni koniecznie odwiedzić Puszczę Borecką. To obszar o powierzchni 230km2, obejmujący bory, torfowiska, jeziora i rzeki. Zobaczymy tutaj 300 gatunków roślin, żyjące na wolności żubry, a przy odrobinie szczęścia – także borsuka, wilka, rysia czy łosia. Wkładając nieco wysiłku odnajdziemy tu również pozostałości z II Wojny Światowej oraz fragmenty pradawnych osad.

Co warto zobaczyć na Mazurach? To rejon geograficzny, który obfituje w liczne atrakcje. Setki jezior, dziewicza przyroda, liczne zabytki i atrakcje turystyczne sprawiają, że każdy z nas bez trudu znajdzie tu ciekawe miejsca, niezależnie, czy interesujemy się historią, przyrodą czy aktywnym wypoczynkiem.