najstarsze góry w polsce
News

Piękno historii natury, czyli najstarsze góry w Polsce

Polska zdecydowanie jest krainą mlekiem i miodem płynącą, jeśli chodzi o bogactwo Matki Natury – tereny naszego kraju łączą w sobie dostęp do morza, piękne lasy i zapierające dech w piersiach widoki pasm górskich. Południe Polski otoczone jest aż trzema łańcuchami górskimi, które co roku odwiedza wielu turystów – warto więc wiedzieć o nich więcej i znać kilka ciekawych faktów na ich temat. Jakie są najstarsze góry w Polsce?

Do wyboru, do koloru, czyli polskie góry

Nie od dziś wiadomo, że góry w Polsce stanowią jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc podczas urlopów i krótkich wakacji. Te niezwykłe krajobrazy, rozpościerające się na górzystych terenach zaskarbiły sobie serca wielu turystów i zaszczepiły w nich dożywotnią miłość do wędrówek po południu kraju. Zdecydowanym atutem jest fakt, że podróżni naprawdę mają w czym wybierać, jeśli chodzi o takie kierunki w Polsce. Oto trzy łańcuchy górskie znajdujące się na terenie naszego kraju:

  • Góry Świętokrzyskie,
  • Karpaty,
  • Sudety.

Góry Świętokrzyskie na kartach historii, czyli najstarsze góry w Polsce


To właśnie Góry Świętokrzyskie są najstarszym łańcuchem górskim z tego doborowego towarzystwa. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że po raz pierwszy o łańcuchu znad Wyżyny Kieleckiej usłyszano już 500 milionów lat temu! Wówczas panował początek ery paleozoicznej (kambr), a Góry Świętokrzyskie po raz pierwszy uległy wypiętrzeniu. I choć przeszły naprawdę wiele, to ząb czasu nie zdołał ich w żaden sposób nadszarpnąć – do dziś stanowią jedno z najczęściej odwiedzanych górskich łańcuchów w Europie.
Górskie tereny Wyżyny Kieleckiej nie należą do najwyższych gór świata – raczej kwalifikują się do grupy niskich łańcuchów górskich, bowiem najwyższy ich szczyt osiąga zaledwie 614 metrów wysokości – dla porównania, Kasprowy Wierch w karpackich Tatrach mierzy prawie 2 tysiące metrów. Jednak nie wielkość jest wyznacznikiem piękna i wyjątkowości Gór Świętokrzyskich. Ten łańcuch górski oferuje podróżnikom zarówno strome stoki, jak i głębokie doliny. Ponadto, krajobraz urozmaicony został przez skałki ostańcowe, będące niezwykłym wytworem erozji i wietrzenia oraz gołoborza (inaczej zwane rumowiskami górskimi).