Rowerem przez Polskę – poznaj szlak EuroVelo 9

Szlak rowerowy EuroVelo 9 biegnie przez Chorwację, Słowenię, Austrię, Czechy i Polskę, kończąc się w Gdańsku nad Bałtykiem. Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków w całej Europie, nazywany Szlakiem Bursztynowym lub trasą Bałtyk – Adriatyk.

EuroVelo 9 w Polsce

Miłośnicy kolarstwa z Polski mogą przejechać trasę EuroVelo w kilka dni. Szlak oznaczony jako trasa R-9 prowadzi od granicy z Czechami, przez Wrocław i Poznań aż na polskie wybrzeże. Trasa jest dość trudna na terenach górskich, gdzie ukształtowanie terenu wymaga od kolarzy sporej sprawności fizycznej. Szlak w większości jest jednak utwardzony lub asfaltowy, co ułatwia pokonywanie długich odcinków nawet o dużym kącie nachylenia. Na trasie bez trudu zaplanuje się noclegi, zarówno gdy planuje się pobyt pod namiotem, jak i gdy chce się skorzystać z oferty pensjonatów lub hoteli.

Co zobaczyć na szlaku EuroVelo 9?

Szlak EuroVelo 9 jest atrakcyjny dla miłośników historii i zwiedzania. Po drodze można zobaczyć liczne zabytki, które wpisano na Listę Świtowego Dziedzictwa UNESCO i Pomników historii. W Gnieźnie na turystów czeka Archikatedra pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, natomiast w Głogówku koło Gostynia można zwiedzić zespół klasztorny filipinów. Na uwagę zasługuje zwłaszcza odcinek od granicy Wrocławia do Jutrosina, którym zajmuje się Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Tamtejsze lasy zaskakują malowniczością, a stawy dają okazję do spróbowania znakomitych ryb hodowanych w okolicach Milicza.