Podróżujesz za granicę? Zgłoś wyjazd w systemie Odyseusz

Wyjazdy za granicę w większości przypadków są w pełni bezpieczne, jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, by podróże zagraniczne zgłaszać w systemie Odyseusz. Jak to zrobić? Jakie zalety ma korzystanie z Odyseusza?

Zalety korzystania z systemu Odyseusz

Zgłaszanie podróży zagranicznych w systemie Odyseusz jest możliwe zarówno, gdy wyjeżdża się na krótkie wakacje, jak i w sytuacji, gdy często planuje się wyjazdy biznesowe. Zgłoszenie wyjazdu umożliwia MSZ podjęcie kontaktu z Państwem, w którym znajduje się obywatel polski, w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji. Dotyczy to różnego rodzaju wypadków, klęsk żywiołowych i ataków terrorystycznych. Zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz daje możliwość uzyskania niezbędnej pomocy za pośrednictwem właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej, co zwiększa bezpieczeństwo podróżnego. System wysyła również powiadomienia, jeśli w kraju podróży pojawią się zagrożenia różnego typu.

Jak zgłosić podróż w systemie Odyseusz?

Zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz jest możliwe na dwa sposoby. W przypadku sporadycznych wyjazdów, na przykład raz w roku na zorganizowaną wycieczkę z biura podróży, możliwe jest zgłoszenie wyjazdu bez zakładania konta w systemie. Dane są wtedy przechowywane przez 14 dni po zakończeniu wczasów. Jeśli podróżuje się często, wskazane jest stworzenie profilu użytkownika. Dzięki temu możliwa będzie szybka aktualizacja danych użytkownika, a zgłaszanie kolejnych podróży zajmie mniej czasu. Brak aktywności w systemie przez rok skutkuje usunięciem konta.