Pamukkale – wapienne tarasy w Turcji

Pamukkale to jedno z najsłynniejszych miejsc w całej Turcji. Każdego roku tłumy turystów wybierają się do Pamukkale, by zobaczyć słynne wapienne tarasy. Tamtejszy krajobraz jest wyjątkowy, gdyż w żadnym innym miejscu na świecie nie występuje podobne zjawisko.

Pamukkale – Bawełniany Zamek

Pamukkale znajdują się niecałe 20 km od Denizli. Słyną z wapiennych osadów, które pokrywają zbocze góry Cökelez, tworząc zjawiskowe kaskady. Tarasy powstają dzięki wodzie wypływającej z gorących źródeł, bogatych w związki wapnia i dwutlenku węgla. Woda schładza się na powierzchni, a zmiana temperatury powoduje, że wytrąca się z niej węglan wapnia. To właśnie z niego ukształtowane są nierówności terenu, nacieki i stalaktyty składające się na wyjątkowy krajobraz Bawełnianego Zamku. Proces odpowiedzialny za jego powstawanie trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat.

Pamukkale są objęte ochroną Parku Narodowego, który wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Prze laty na jego terenie działały hotele, lecz zamknięto je i rozebrano w celu ochrony wapiennych tarasów. Droga prowadząca przez naturalne kaskady również została zamknięta w 1997 roku, lecz turyści nadal mogą kąpać się w sztucznych basenach i zwiedzać Pamukkale od strony południowej.

Wycieczki do Bawełnianego Zamku są organizowane z większości miejscowości turystycznych na Riwierze Tureckiej i z Turcji Egejskiej. Dzięki temu możliwe jest zwiedzenie urokliwych wapiennych tarasów podczas wakacji w Turcji niemalże przez cały rok.