Lanzarote – wulkaniczna wyspa u brzegu Europy

Lanzarote to wyspa należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej wulkaniczny krajobraz zapiera dech w piersiach i sprawia, że na Lanzarote wypoczną zarówno miłośnicy leniuchowania, jak i zwiedzania.

Co wyróżnia Lanzarote?

Centralna część wyspy jest zajęta przez dwa pasma górskie, które tworzą ciekawą rzeźbę terenu. Zachodnia część to obszar pustynno-wulkaniczny pokryty czarną, zastygłą lawą, która sprawia, że Lanzarote zyskała przydomek Wyspy Ognia. Wschód wyspy jest natomiast porośnięty roślinnością, która tworzy nietypowe formy. Na wybrzeżu turyści mogą wylegiwać się na ciepłym, miękkim piasku i korzystać z kąpieli w orzeźwiających wodach Atlantyku. Dzięki temu jest to najbardziej zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu wyspa z całego archipelagu. Lanzarote jest również najcieplejszą z Wysp Kanaryjskich, gdyż leży najbliżej Afryki.

Co zwiedzić na Lanzarote?

Na Lanzarote warto zobaczyć zobaczyć Jaskinię Cueva de Los Verdosa. Jest to najdłuższa jaskinia świata, która powstała na skutek wybuchów wulkanu Corona. Niektóre wydrążone w skałach otwory mają nawet 15 metrów wysokości i 24 metry szerokości. Co ciekawe, w jaskini o każdej porze roku panuje stała temperatura wynosząca 19 stopni Celsjusza.

Park Timanfya jest kolejnym wartym odwiedzenia miejscem. Jest nazywany często Górami Ognia, gdyż znajdujące się ta wulkany pokryły w przeszłości 167 km2 ziem. Ostatni wybuch na terenie parku miał miejsce w 1824 roku, lecz skały na głębokości 10 cm do dziś są rozgrzane do 100 stopni Celsjusza.