Szlak Przyjaźni Polsko-Czeskiej – pomysł na weekendową wędrówkę

Wędrówka szlakiem przyjaźni polsko-czeskiej to świetny pomysł na weekendowy wypad w góry. Karkonoski szlak jest dość długi, gdyż liczy około 30 km. Trasa jest przez to męcząca, jednak bez przeszkód można wybrać się na nią nawet z dziećmi lub sprawnymi fizycznie seniorami.

Jak przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej?

Szlak zwany Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie na Szrenicy. Na Szrenicę można dostać się na piechotę, podziwiając po drodze Wodospad Kamieńczyka, lub wjeżdżając na górę kolejką. Na szczycie Szrenicy mieści się schronisko, w którym można odpocząć i zjeść posiłek przed dalszą trasą. Następnie szlak prowadzi nad Śnieżnymi Kotłami przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską i Słonecznik. Kolejnym miejscem na trasie jest schronisko Dom Śląski – do tego etapu Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej pokrywa się z Głównym Szlakiem Sudeckim. Dalej trasa prowadzi przez Śnieżkę, Czarną Kopę i Przełęcz Sowią aż do Przełęczy Okraj.

Gdzie odpocząć?

Jeżeli planuje się podzielić trasę wędrówki na dwa dni, możliwe jest przenocowanie w kilku miejscach. Dobrym wyborem jest Dom Śląski lub Łąkowa Chata po stronie czeskiej. Jeśli ma się więcej sił, nieco dalej znajdują się schronisko Odrodzenie oraz Špindlerova bouda. W każdym ze schronisk można również odpocząć i zjeść syty posiłek. Na uwagę zasługują zwłaszcza znakomite jagodzianki z kruszonką, które dają wiele energii do dalszej wędrówki – znajdzie się je zarówno w ofercie Łąkowej Chaty, jak i polskiego schroniska Odrodzenie.